08 juni

Door een privé situatie werd ik genoodzaakt mij te verdiepen in een traplift. Ook ik bel de reclame intensieve OTO traplift aanbieder. Geen enkel probleem en de offerte, een kleine € 10.000, heb ik aan het einde van het intake gesprek in mijn mailbox. Na stevig doorvragen bleek de steilte in de draai naar boven en de smalle trap toch problemen te geven. Als er iemand op de traplift stoel zou zitten zou deze met het hoofd tegen de vloer van de 1e verdieping aan kunnen komen bij de minimale ruimte die de traplift nodig heeft voor de looprail. Bij een ruimere draai zou de trap niet meer begaanbaar zijn. De offerte werd ingetrokken.

De concurrent Mobilae beschikt ook over lift oplossingen; waaronder een kleine huislift. De Duo+ huislift van Stiltz bleek bij ons, inclusief de bouwkundige aanpassingen, geplaatst te kunnen worden voor ongeveer € 25.000.  De kanaalplaat waar de lift doorheen moest bleek, met een technische aanpassing, geen enkele probleem te zijn. Een groot voordeel is dat de lift nauwelijks ruimte in beslag neemt in de periode dat deze niet of nauwelijks nodig is. Ook is er geen voortdurende beperking bij elke trapgebruik na afloop van de intensieve zorgfase. In ons geval neemt de reis naar boven, na 2,5 dag bouwkundig installeren,  slechts 22 seconden in beslag.

De oplossing van deze kleine lift is veel duurder, maar ook veel comfortabeler dan een traplift. De koopwoning is zo, voor de begane grond en de eerste verdieping, een nultreden woning geworden. De meerkosten hebben wij bekeken in de context van de (psychische) investering die verhuizen zou vergen. De Duo+ varianten leveren een beperkt probleem op bij het inpassen in veel indelingen van bestaande woningen.

In onze dagelijkse adviespraktijk voor renovatie of woningbouwprojecten nemen wij nu vaker een huislift op als optie voor nultreden- of levensloopbestendige woning. Het recent verschenen rapport van de ABN gaat volledig voorbij aan de woonwensen van eenpersoonshuishoudens jong en oud en de aanpassingsmogelijkheden van veel eengezinswoningen. Het verdient aanbeveling in meer woningen rekening te houden met een (toekomstige) lift optie. Hierdoor zullen de kosten van het installeren van een echte lift fors dalen.